Начало | Контакти | English

Обратно | Новини лист


ИНТЕРВЮ НА ИВАЙЛО АЛЕКСАНДРОВ ЗА СТУДЕНТСКИЯ ПОРТАЛ DIPLOMA.BG

4/11/2008

Аржентинското танго е най-красивата и благородна част от мен

 

 

 

Владислав Димитров

 

 

Историята на аржентинското танго се базира на много години изучаване и изследвания в Буенос Айрес. При възникването си тангото е коренно различно от всички, познати дотогава танци. То представя за първи път в историята на танците импровизацията като похват и има дълбоко влияние във всички останали танци. Тангото минава през различни периоди и може би е един от най-интерпретираните и обичани танци. Страстта и близостта между двамата партньори, танцуващи танго, са една от причините малко позабравеният танц да бъде възроден през осемдесетте години на миналия век.

Ние от Diploma.bg, благодарим на Ивайло Александров за чудесното интервю, което ни предостави. За вас нашите читатели.

 

 

Ивайло Александров:


1990
Национална Академия за Театрално и Филмово Изкуство “Кр. Сарафов”, София – специалност “Актьорско майсторство за драматичен театър”

1991 - 1996
Национална Академия за Театрално и Филмово Изкуство, София – специалност “Tеатрознание”, Aкадемична стипендия, Mагистър на изкуствата, магистърска теза и дипломна работа: “Mетафизика на Чистата форма” (Философско-естетически аспекти в театралните възгледи на Станислав Игнаци Виткевич - Виткаци)

1996 - 1999
Национална Академия за Театрално и Филмово Изкуство, София – специалност “Режисура за драматичен театър”

2000
Режисьорска дипломна работа и професионален дебют – “Фрагменти от едно пълнолуние”, авторски проект върху пиесите, късите разкази и личните писма на Антон Павлович Чехов, ДКТ “К. Величков” – Пазарджик

2003

Докторска програма по Семиотика, Югоизточно Европейски Център за Семиотични изследвания, Нов Български Университет – докторска стипендия на фондация “HESP”, докторска теза на дисертацията – «Театралният спектакъл в семиотична перспектива»

 

2005
Докторант, Театрална академия , Хелзинки, Финландия – докторска стипендия на център “CIMO” и Финландското правителство, изследователска стипендия на фондация «Ниило Хиландер», участник и лектор в семиотични семинари на Хелзинкски университит,

Защита на докторската дисертация – юли 2009 г.

 

 

Вие сте в основата на нова уникална програма без аналог в България – „Въведение в естетиката на Tango Argentino” която съвсем скоро, ще се предлага в НБУ. Разкажете ни малко повече за програмата?

 

Програмата е продукт на Център за продължаващо обучение и е пряк резултат от разработването на идеята за въвеждането на обучение по Tango Argentino на университетско ниво, която лансирахме преди 3 семестъра с въвеждането на подобен практически курс към Факултет за базово образование, а впоследствие и като специализиран курс към департамент „Театър”, програма „Танцов театър”. За това дължа изключителните си благодарности на проф. Богдан Богданов – председател на настоятелството на НБУ, чиято беше оригиналната идея и на г-н Георги Текев – изпълнителен директор на НБУ, който лично спомогна създаването на програмата. Това наистина е уникално като акт не само за България, но и за Балканите и Югоизточна Европа, а може би и за Европа, що се отнася до университет от такъв ранг. Тя има за цел да даде на студентите една реална възможност да усвоят детайлно танцуването на аржентинско танго и да натрупат солидно понятие за него, тъй като аржентинското танго отдавна се счита за световен културен феномен. Обучението включва 4 практически и един теоретичен курс, обхващащи класическите и модерни тенденции в танцуването на танго. Като най-труден от тъй наречените паркетни танци, тангото изисква една последователна и стриктна система на обучение, която съм разработил специално за програмата и считам за основа на едно бъдещо инивативно развитие. Аржентинското танго е ресурс с огромен потенциал. В средата на м. Декември ще анонсираме подробно програмата и ще направим мащабна презентация пред университетската общност на НБУ съвместно с Посолството на Република Аржентина, с чиито одобрение и подкрепа се ползваме.

 

Задължително ли е желаещите да запишат програмата да са студенти в НБУ? И предлагате ли курсове за хора извън университета?

 

Стратегията на Център за продължаващо обучение е да се привличат студенти и извън университета, както и хора, които са завършили и отдавна не са част от студентския живот. В тази програма може да се запише всеки, който желае да се обучава, без танцът или хореографията да са негова основна дейност. А в този смисъл, програмата е отворена и за професионалисти в областта на танца, които желаят да усвоят спецификата на аржентинското танго.

 

Движението в Тангото е голямо, това е плюс и за дамите и за тяхните половинки. Колко струват костюмите за Tango Argentino и какви са спецификите на това танцувално изкуство?

 

Аржентинското танго е действително много динамичен и елегантен танц, което от своя страна изисква огромна концентрация и внимание. Изключително специфични са начинът на постройка на тялото и ходенето. Взаимодействието между партньорите освен на физическо е и на изключително енергийно и психологическо ниво. Това е единственият танц, при който дамата до последно не знае какво се случва, танцът се води изцяло от кавалера и дамата следва неговите марки – скрити знаци, които кавалерът й подава по време на танца. Кавалерът създава хореографията по време на самия акт на танцуване и в този смисъл, това е изключително импровизационен танц. За това са нужни много сериозни умения и у двамата партньори.
А що се отнася до костюмите, танго е танц на свободната воля, можеш да го танцуваш и с ежедневното си семпло облекло или с шикозен костюм, не се изисква специално облекло. Всичко е въпрос на избор, лична фантазия и финансови възможности, но по презумпция тангото изисква елегантен вид, което не винаги означава много пари. Важни са обувките, а едни сериозни танцови обувки струват 100 – 200 лв.

 

Вие заедно с вашата партньорка в танца, сте единствените участници от България в „World TreX-Games” в Бусан, Република Корея? Как се представихте там и имате ли амбиции да участвате отново в следващите игри?

 

Поканата дойде от организаторите на световения шампионат по танго в рамките на игрите и това беше огромна чест за мен и партньорката ми Габриела, но най-вече огромно признание за LAOKOONTANGO, студиото което създадох през 2005 г.. Представихме се наистина на много високо ниво, в конкуренцията на 34 много добри двойки от цял свят. Не попаднахме в първите три места, но за нас това беше без абсолютно никакво значение, беше важен най-вече фактът, че въобще бяхме поканени, участвахме и се наредихме до част от световния елит. Сблъскахме се с респектираща конкуренция и бяхме много горди, че в повечето отношения сме на едно ниво, т.е. абсолютно конкурентноспособни. В България не съществуват никакви традиции в танго, има го от около 7-8 години на местна почва, само в София, общността е много малка. Ние сме първата българска двойка, която участва на състезание по аржентинско танго от такъв мащаб и за нас това беще изключителен опит, с оглед на бъдещи участия, като се има пред вид, че в тази сфера латиноамериканските танцьори са ненадминати и в този смисъл, победители станаха представителите на Чили, следвани от Испания и Япония.

 

Кои са любимите ви музикални изпълнители докато танцувате?

 

Многа са и е много трудно да се назоват всичките, които са „най” ! Tango Argentino, като музика, се продуцира в колосални мащаби и тук безспорно аржентинските изпълнители са на хребета на вълната. Обичам най-вече съвремените оркестри „типика”, т.е. оркестри със строга конфигурация на броя на изпълнителите и инструментите като „Imperial”, “La Furca”, „Astillero”, „Fernandes Fierro”, оркестърът на Andres Linetzky и др. Любими изпълнители са оркестър Color Tango, изпълненията на класическите оркестри на Florindo Sassone, Anibal Troilo, Hose Basso, Osvaldo Pugliese, Hector Varela, Rodolfo Biagi, De Angelis, Canaro, D’Arienco. Разбира се, много харесвам и съвременната електрона вълна в музицирането на танго като Gotan Project, Tanghetto, Narcotango, Bajofondo. С партньорката ми сме известни с тоталната си освободеност и авангардно мислене по отношение на танца и агресивното разчупване на каноните в танго, много обичаме да танцуваме на алтернативни композиции и изпълнители, които са извън музикалната категория „танго”.

 

Какво е за вас Аржентина и LAOKOONTANGO?

 

Аржентина е меката на тангото и по точно Буенос Айрес, където тангото е изключително вплетено в общия културен контекст. Там това е религия, както футбола. Пътувам до там всяка година, специализирам, посещавам семинари на най-големите професионалисти в танцуването и преподаването на танго, изучавам най-новите контексти, завързвам контакти. За мен Аржентина е моята „обетована земя”. От там винаги се връщам буквално прероден, пречистен и зареден с енергията, която тангото ми дава. Винаги съм твърдял, че аржентинското танго е не просто танц, а философия, начин на мислене, то единствено от западната култура (неговите корени се откриват в културите на Италия, Испания, Франция) е идентично като енергиен потенциал и принципи на телесно и психическо поведение на източните бойни изкуства, йога, тай-чи медитативните техники и др. В този смисъл, това се опитвам да вплитам във философията и активността на LAOKOONTANGO. Ако не бях създал студиото, може би никога нямаше да се роди и идеята за обучението по танго в НБУ и тази програма. LAOKOONTANGO е най-красивата и благородна част от мен, моето духовно амплоа, моята ментална нирвана.

 

Вашето послание към читателите на Diploma.bg?

 

Тацувайте!!! Танцувайте!!! Танцувайте!!! ... Особено кавалерите! Те са най-неактивната страна в тази танцова култура в България, трудно се убеждават, смятат танца за нещо „не мъжко”. Съвременният български мъж е загубил това очарование на класическата мъжественост, което го е превръщало в елитен кавалер, елегантен, изискан, пленителен за женствеността. Перфектното умение на армейския офицер да танцува не го е правило по малко мъж, напротив! Умението да танцуваш, особено Tango Argentino, е колосален ресурс в тяхна полза. А те дори не го и предполагат! Но това се отнася и за дамите, макар те да са изключително активни в желанието си. Елегантност, привлекателност, сексапил! Дамата в Танго е център на вселената за кавалера! Ние трябва да възвърнем онова ренесансово очарование от красивото, от високата естетика, от добрия и изискан вкус и в това отношеие Tango Argentino е идеалният посредник в този сложен за съвременият свят процес. С тази програма, ще се опитаме да наложим една нова естетика на пола, едно възвръщане на взаимността между мъжкото и женското начало, една апология на на красивото.

 

Линк към интервюто в портала >>> Diploma.bg