Книгата на Ивайло Александров „Архитектоника на театралността“ е номинирана от Гилдията на Театроведите, Критиците и Драматурзите за КРИТИЧЕСКИ ТЕКСТ – Национални Награди ИКАР ® 2013 на Съюза на Артистите в България.

ИКАР® 2013

НОМИНАЦИИ ЗА НАЦИОНАЛНИ НАГРАДИ ИКАР ® 2013 НА СЪЮЗ НА АРТИСТИТЕ В БЪЛГАРИЯ

НОМИНАЦИИ ЗА КРИТИЧЕСКИ ТЕКСТ, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТЕАТРОВЕДИТЕ, КРИТИЦИТЕ И ДРАМАТУРЗИТЕ:

  • Асен Терзиев “Театралността – езикът на представлението“, изд. „Проф. П. Венедиков“
  • Ивайло Александров “Архитектоника на театралността“, изд. „Просвета – София“
  • Николета Пътова “Драматургия на българското:национална идентичност във възрожденската драма“, изд. „Кралица Маб“

НОМИНАЦИИ ЗА ДРАМАТУРГИЧЕН ТЕКСТ, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТЕАТРОВЕДИТЕ, КРИТИЦИТЕ И ДРАМАТУРЗИТЕ:

  • Анна Топалджикова “Робин“
  • VOX POPULI  “Яце форкаш“
  • Елена Алексиева “Терапевтът“

НОМИНАЦИИ ЗА СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА МУЗИКА, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯ НА МУЗИКАЛНИТЕ АРТИСТИ:

  • Васил Гюров за музиката към експерименталния филм „Волни до гроб“
  • Група Deep Zone Project за песента  „I Love My DJ“
  • Toma & Band за песента „Сам на света“

НОМИНАЦИИ ЗА СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА ЗА СЪВРЕМЕННИ ИЗПЪЛНИТЕЛСКИ ИЗКУСТВА:

  • „АртеФакт“ -  Дерида Денс, хореография Живко Желязков, изпълнение Джънгин Лий
  • „Cadaver” – автори Станислав Генадиев и Мартин Пенев
  • „Мишеловката“ – пърформанс в „Хамлет“, хореографи Виолета Витанова и Станислав Генадиев

НОМИНАЦИИ ЗА „ЗЛАТЕН ГЛАС, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА АКТЬОРИТЕ, РАБОТЕЩИ В ДУБЛАЖА:

  • Ани Василева за дублаж на ролята на Виктория в  сериала „Отмъщението“
  • Димитър Иванчев за дублаж на ролята на  Аксел в  сериала „По средата“
  • Елена Русалиева за дублаж на ролята на Пати Хюз в сериала „Щети“

НАГРАДА ЗА ЦИРКОВО ИЗКУСТВО, ИЗЛЪЧЕНА ОТ ГИЛДИЯТА НА ЦИРКОВИТЕ АРТИСТИ:

  • Цветелина Попова за 20 годишната й дейност и постиженията й в областта на каучук –еквилибристиката

НОМИНАЦИИ ЗА КУКЛЕН СПЕКТАКЪЛ, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТВОРЦИТЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО:

  • „Вграждане” по текст на Мария Станкова, режисура Веселка Кунчева, Държавен куклен театър – Пловдив
  • „Вълшебното огниво” по Ханс Кристиян Андерсен, режисьор Георги Михалков, Държавен куклен театър – Варна
  • „Приказка за скитника-крал” по Карал Чапек, режисьор Катя Петрова, Столичен куклен театър

НОМИНАЦИИ ЗА ИНДИВИДУАЛНО ПОСТИЖЕНИЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТВОРЦИТЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО:

  • Магдалена Митева за сценария, режисурата и сценографията на „Изгубеният ключ”, Държавен куклен театър – Видин
  • Мила Коларова и Божидар Александров за актьорското им постижение в „Грозното патенце” по Ханс Кристиян Андерсен, Театър 199 „Валентин Стойчев”
  • Свила Величкова за сценографията на „Пепеляшка” по Шарл Перо, Държавен куклен театър – Стара Загора и за сценографията на „Любовта към трите портокала” по Карло Гоци, Куклен театър – Сливен

НОМИНАЦИИ ЗА МАЙСТОРСКО ТЕХНИЧЕСКО ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ:

  • „Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ –  Пловдив
  • „Скачай“ от Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов, Театър „София“
  • „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

НОМИНАЦИИ ЗА СЦЕНОГРАФИЯ:

  • Елена Шопова и Никола Налбантов за визуалната среда на „ПроТекст 5: Навреме“, проект на Организация за съвременно алтернативно изкуство „36 маймуни“
  • Мариета Голомехова за „Вграждане“, по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър – Пловдив
  • Никола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шуреловза „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов

НОМИНАЦИИ ЗА АВТОРСКА МУЗИКА ИЛИ ОРИГИНАЛНО МУЗИКАЛНО ОФОРМЛЕНИЕ:

  • Асен Аврамов за „Медея – майка ми“, спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница „Сфумато“
  • Калин Николов за „Вуйчо Ваньо“,  от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и за „Нощна пеперуда“ от П. Гладилин, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“
  • Христо Намлиев за „Вграждане“ по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър – Пловдив

НОМИНАЦИИ ЗА ДЕБЮТ:

  • Васил Дуев – автор и режисьор на „Самотни персонажи“, Театрална работилница „Сфумато“
  • Галя Костадинова за ролята й във „Всичкоядецът“ от Мирослав Христов, режисьор Ани Васева, сдружение „Плюс”, METHEOR, the fridge, Театрална работилница „Сфумато”
  • Мартин Киселов за режисурата на „Скъпа Елена Сергеевна“, Сдружение „Реплика“
  • Силвия Станоева и Иво Желев за актьорския тандем в Клер, Мадам,Соланжпо Жан Жьоне, режисьор Касиел Ноа Ашерпродуцент: „Гала филм”

НОМИНАЦИИ ЗА ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ:

  • Дамян Тенев за ролята на Едмънд в „Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив
  • Ивайло Драгиев за ролята му в „Медея-майка ми“ спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница – Сфумато
  • Мариус Куркински за ролята на Клавдий в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

НОМИНАЦИИ ЗА ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:

  • Анастасия Ингилизова за ролята на Перонела в „Декамерон“ по Бокачо, режисьор Диана Добрева, Театър Българска армия
  • Ася Иванова за ролята на Хайде в „Ковачи“ от Алек Попов, режисьор Възкресия Вихърова, Университетски театър – Нов Български Университет
  • Светлана Янчева за ролята на Серафима Илинична, тъща в „Животът е прекрасен“ от Николай Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър ”Иван Вазов” и за ролята на Огледалото в „Златни мостове и Секвоя“ от Константин Илиев, режисьор Бина Харалампиева, Малък Градски Театър „Зад канала“

НОМИНАЦИИ ЗА ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ:

  • Иван Юруков за ролята на Виктор Зилов в „Лов на диви патици“ от А. Вампилов, режисьор Юрий Бутусов, Народен театър „Иван Вазов“
  • Камен Донев за ролята на Семьон Семьонич Подсекалников в „Животът е прекрасен“ по Н. Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“
  • Леонид Йовчев за ролята на Хамлет в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър Иван Вазов“

НОМИНАЦИИ ЗА ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:

  • Гергана Плетньова за ролята на Соня във „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
  • Мариана Крумова за ролята на Медея в „Медея“ по текстове на Еврипид, Ануи, Драйер, режисьор Петър Денчев, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе
  • Силвия Лулчева за ролята на Джоан в „Любовна песен“ от Джон Колвенбак, режисьор Андрю Волкофф, Младежки театър „Николай Бинев“

НОМИНАЦИИ ЗА РЕЖИСУРА:

  • Александър Морфов за „Животът е прекрасен“ от Н. Ердман, Народен театър „Иван Вазов“
  • Пламен Марков за „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, ТМПЦ – Варна,Драматичен театър „Стоян Бъчваров“
  • Явор Гърдев за „Хамлет“ от У. Шекспир, Народен театър „Иван Вазов“

Номинации за Национални награди ИКАР ® 2013 на Съюз на артистите в България

Social Share Toolbar

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Categories: ABOUT THE BOOK (BG), NEWS

Comments are closed.